Wiadomości

  • 25 grudnia 2023
  • wyświetleń: 1552

Bielszczanina zna kilka pokoleń Polaków. Legenda telewizji z ważnym miejskim tytułem

Drugą osobą, która 21 grudnia podczas LXVI sesji Rady Miejskiej odebrała tytuł Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej, był znawca kina, reżyser, osobowość telewizyjna Stanisław Janicki. Z wnioskiem o nadanie tytułu Zasłużony dla Miasta Bielska-Białej Stanisławowi Janickiemu wystąpiła Bielska Piwnica Artystyczna im. Marii Koterbskiej oraz Bielska Szkoła Aktorska im. Agnieszki Osieckiej.

Bielszczanina zna kilka pokoleń Polaków. Legenda telewizji z ważnym miejskim tytułem
Bielszczanina zna kilka pokoleń Polaków. Legenda telewizji z ważnym miejskim tytułem · fot. UM Bielsko-Biała


- Mój kontakt z Bielskiem zaczął się w 1945 roku, kiedy wraz z moją rodziną zjawiliśmy się tutaj. Po zakończeniu wojny przenieśliśmy się do Bielska, które nie było nam obce, ponieważ mieszkała tu rodzina. Ojciec został głównym księgowym browaru bielskiego. Tutaj zacząłem swoją edukację. Dzisiaj nie umiem powiedzieć, w jakich szkołach, bo reforma szkolnictwa w latach 1945-47 spowodowała duże zmiany. W Bielsku zrobiłem maturę. W moim życiu było kilka przełomów. Mając już dość popularności telewizyjnej, zacząłem pracę właściwą - reżysera filmowego. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem po powrocie do Bielska-Białej, był film pt. Dwa miasta w jednym. Było dla mnie ciekawe, jak widzę to miasto, w którym spędziłem kilkadziesiąt lat i to ważnych, jak je widzę po takim okresie niebycia w nim - wspominał Stanisław Janicki, który jak zwykle barwnie opowiadał o swoich dalszych kontaktach z miastem i żyjącymi tutaj ludźmi.

- Mój kontakt z Bielskiem nie polegał na tym, że przyjeżdżałem tu, by kogoś odwiedzić. Ja w tym mieście coś robiłem, powiem szumnie: dla tego miasta robiłem - podkreślał Stanisław Janicki.

Bielszczanina zna kilka pokoleń Polaków. Legenda telewizji z ważnym miejskim tytułem
Bielszczanina zna kilka pokoleń Polaków. Legenda telewizji z ważnym miejskim tytułem · fot. UM Bielsko-Biała


Stanisław Janicki urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, krytyk filmowy, historyk kina, popularyzator polskiego kina przedwojennego, pisarz. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa (specjalizacja filmowa) Uniwersytetu Warszawskiego (1955). Doktor nauk humanistycznych (doktorat na UAM w Poznaniu w 1998). W latach 1954-59 dziennikarz, w latach 1959-70 redaktor magazynu Film (m.in. pełnił funkcję kierownika działu polskiego), w latach 1970-74 pracował w redakcji miesięcznika Kino.

Współpracował także z wieloma redakcjami, publikując wiele artykułów o tematyce filmowej. W latach 1964-66 pełnił funkcję redaktora naczelnego Kroniki Filmowej Radar w Wytwórni Filmowej Czołówka. Jako scenarzysta i reżyser współpracował z TVP (tam także w latach 1974-76 redaktor Redakcji Filmowej Programu 1) i łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Wykładowca historii filmu na wielu uczelniach, m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (1980-82) i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (od 1982). Autor dramatu Iskra we mgle, wystawionego w 1980 w Teatrze Dramatycznym w Legnicy (także reżyseria), tłumacz dramaturgii japońskiej.

Autor wielu książek o tematyce filmowej, z których najważniejsze to: Eugeniusz Cękalski (1958), Polscy twórcy filmowi (1962), Aleksander Ford (1967), Film polski od A do Z (3 wydania: 1972-77), Film japoński (1982), Film polski wczoraj i dziś (wyd. polskie i angielskie, 1985), W starym polskim kinie (1985), Polskie filmy fabularne 1902-1988 (1990).

Dużą popularność dzięki cyklicznemu programowi W starym kinie, realizowanemu w telewizji w latach 1967-99, w którym prezentował m.in. polskie filmy przedwojenne. Stanisław Janicki w latach 2004-2019 prowadził w Bielsku-Białej cykl spotkań Stare kino w Starym Zamku. Jest reżyserem wielu filmów, w tym Bielsko-Biała - dwa miasta w jednym (1998) oraz filmu biograficznego Brat papieża (2006) o losach związanego z naszym miastem Edmunda Wojtyły - brata św. Jana Pawła II. Jego cykl Odeon Stanisława Janickiego emitowany jest na antenie RMF Classic.

Wielokrotnie był nagradzany, m.in. za całokształt twórczości i działalności: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, IKAR 2003 - nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej za wybitne znawstwo i popularyzację sztuki filmowej, Wyróżnienie honorowe Złoty liść na II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro, Kraków 2005, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Mocarty - RMF Classic.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.