bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1165

Powstanie analiza wykonalności zastosowania gazyfikacji biologicznej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

Radni klubu Niezależni.BB skierowali do władz miasta pismo ws. zlecenia sporządzenia studium wykonalności zastosowania gazyfikacji biologicznej w systemie gospodarki odpadami w Bielsku-Białej. Władze miasta przychylnie patrzą na ten pomysł.

spalarnia
Spalarnia w Poznaniu · fot. www.suez-zielonaenergia.pl


Po konsultacji z ekspertem ds. gospodarki odpadami prof. dr hab. inż. Robertem Sidełko z Politechniki Koszalińskiej radni klubu Niezależni.BB wrócili się z wnioskiem d władz miasta o zlecenie wykonania studium wykonalności zastosowania rozwiązań opartych na gazyfikacji biologicznej (fermentacji metanowej).

Jak podkreślili, wspomniana technologia przynieść może szereg korzyści: pozwala zmniejszyć całkowitą ilość odpadów nie nadających się do powtórnego przetworzenia, zbliżając samorząd do osiągnięcia celów gospodarki o obiegu zamkniętym.

- Co kluczowe, obniżając ilość odpadów, pozwala zmniejszyć przepustowość planowanej spalarni odpadów, umożliwiając budowę dużo mniejszej ITPO. Przepustowość bywa nawet trzykrotnie mniejsza od przepustowości spalarni planowanej w Bielsku-Białej. Budowa mniejszej instalacji byłaby mniej kosztowna, bardziej ekologiczna i nie wiązałaby się z potrzebą obsługi sąsiednich powiatów czy sprowadzania odpadów z innych regionów województwa śląskiego - stwierdzają przedstawiciele bielszczan.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W bielskim Ratuszu dowiadujemy się, że Zakład Gospodarki Odpadami zlecił profesorowi Sidełko opracowanie wnioskowanej analizy. Zostanie ona przedstawiona po otrzymaniu dokumentu.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Spalarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj