bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 3603

Radni klubu Niezależni.BB mają nowy pomysł na powstanie spalarni

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

Budowa spalarni w Bielsku-Białej od miesięcy budzi spore kontrowersje. Nie brakuje zwolenników jak i przeciwników jej powstania. Tymczasem pojawił się kolejny pomysł na to, jaka instalacja miałaby powstać.

spalarnia
Spalarnia w Poznaniu · fot. www.suez-zielonaenergia.pl


Radni klubu Niezależni.BB skierowali do władz miasta pismo ws. zlecenia przez władze miasta studium wykonalności zastosowania gazyfikacji biologicznej w systemie gospodarki odpadami w Bielsku-Białej.

- W toczącej się obecnie dyskusji wokół gospodarki odpadami w naszym mieście Niezależni.BB wielokrotnie zwracali uwagę na konieczność poszukiwania rozwiązań, które wykraczają poza myślenie o termicznym przetwarzaniu odpadów jako o jedynym remedium na problemy aktualnie funkcjonującego systemu. Po konsultacji z ekspertem ds. gospodarki odpadami prof. dr hab. inż. Robertem Sidełko z Politechniki Koszalińskiej zwracamy się do Pana Prezydenta z wnioskiem o zlecenie studium wykonalności zastosowania rozwiązań opartych na gazyfikacji biologicznej (fermentacji metanowej) - napisali w swej interpelacji.

Jak podkreślili, wspomniana technologia przynieść może szereg korzyści: - pozwala zmniejszyć całkowitą ilość odpadów nie nadających się do powtórnego przetworzenia, zbliżając samorząd do osiągnięcia celów gospodarki o obiegu zamkniętym.

- Co kluczowe, obniżając ilość odpadów, pozwala zmniejszyć przepustowość planowanej spalarni odpadów, umożliwiając budowę dużo mniejszej ITPO. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że małe instalacje termicznego przetwarzania odpadów z powodzeniem od lat funkcjonują we Włoszech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Ich przepustowość bywa nawet trzykrotnie mniejsza od przepustowości spalarni planowanej w Bielsku-Białej. W związku z tym należałoby poddać weryfikacji przytaczany często argument o nieopłacalności budowy w naszym mieście spalarni o przepustowości mniejszej niż 100 tys. ton rocznie. Budowa mniejszej instalacji byłaby mniej kosztowna, bardziej ekologiczna i nie wiązałaby się z potrzebą obsługi sąsiednich powiatów czy sprowadzania odpadów z innych regionów województwa śląskiego - stwierdzają przedstawiciele bielszczan.

- Przy wykazaniu elementu innowacyjności w zastosowanej technologii takiej jak fermentacja metanowa możliwe jest otrzymanie środków unijnych. W przypadku budowy ITPO będzie to niemożliwe ze względu na implementowane obecnie zmiany w prawodawstwie unijnym. Gazyfikacja biologiczna pozwala produkować ciepło i ograniczyć niską emisję poprzez podpinanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej - zauważają radni.

- Uważamy, że uzupełnienie systemu gospodarki odpadami o elementy inne niż spalarnia jest koniecznością - podsumowali członkowie bielskiej Rady Miejskiej.

Do tematu będziemy wracać.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Spalarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj