bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 6 sierpnia 2021
  • 7 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 4834

[WIDEO] Przebudowa ul. Cieszyńskiej zakończona. Trwała 891 dni

Dziś odbyła się uroczystość podsumowująca największą miejską inwestycję ostatnich lat - przebudowę ulicy Cieszyńskiej. Kosztowała ona 150 mln zł, a zwycięzca przetargu, spółka EUROVIA S.A. miała do wykonania mierzący niemal 4 km odcinek ulicy Cieszyńskiej oraz dodatkowe 4 km przyległych do niej dróg lokalnych.

Przebudowa ul. Cieszyńskiej zakończona. Trwała 891 dni
Przebudowa ul. Cieszyńskiej zakończona. Trwała 891 dni · fot. MZD Bielsko-Biała


Drogowcy przystąpili do prac 21 stycznia 2019 roku. Przed rozpoczęciem inwestycji przejazd zniszczoną i zakorkowaną ulicą trwał „wieczność”. Dziś, nawet w godzinach szczytu, cały zmodernizowany odcinek pokonujemy w kilka minut. Krótką historię rozbudowy i postęp robót można obejrzeć na poniższym filmie.Inwestycję podsumowano w bielskim Ratuszu. Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim odbył się przejazd po nowym odcinku ulicy Cieszyńskiej. Przybyło wielu oficjalnych gości, był tort, baloniki, przygrywała orkiestra dęta Parnass Brass Band. Na uroczystość przybyli posłowie i senatorowie, samorządowcy wszystkich szczebli oraz osoby bezpośrednio zaangażowane w powstanie tej nowej arterii komunikacyjnej.

- Modernizacja ul. Cieszyńskiej to największa inwestycja drogowa w naszym mieście, zarówno jeśli chodzi o rozmiar, jak i koszty. Przebudowany został również cały układ dróg lokalnych wspomagających tę arterię. Nie byłoby tego wszystkiego bez zaangażowania bardzo wielu osób - nie sposób ich wszystkich wymienić, aby kogoś nie pominąć. Wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę, bardzo serdecznie dziękuję. Bardzo dziękuję mieszkańcom za cierpliwość i wyrozumiałość w trakcie wielu miesięcy żmudnej pracy. Dziękuję też tym, którzy byli bardzo sceptyczni wobec przebudowy, a z czasem przekonali się do tej inwestycji - powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski. - Walory nowej drogi na dobrą sprawę poznamy, gdy będziemy z niej na co dzień korzystać - dodał.

Przebudowa ul. Cieszyńskiej zakończona. Trwała 891 dni - 06.08.2021 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UM w BB


Przebudowana ulica Cieszyńska na odcinku od ronda Hulanka do granic miasta ma po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Arteria krzyżuje się z innymi ulicami w 17 miejscach, wybudowano również 14 skrzyżowań poza ciągiem głównym, 13 zatok autobusowych, ścieżki rowerowe, chodniki. Od strony północnej wzdłuż ul. Cieszyńskiej biegnie chodnik dla pieszych, od południowej - chodnik dla pieszych i ścieżka rowerowa. Są nowe dojazdy i zjazdy do budynków oraz ekrany akustyczne o łącznej długości prawie 1 km. Wybudowane zostały - nowy most na rzece Wapienica, dwa przejścia podziemne dla pieszych, 13 przepustów, konstrukcje oporowe, sygnalizacja świetlna, kanalizacja deszczowa oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (bariery, balustrady i oznakowanie).

Szerokość każdego pasa ruchu to 3,5 m, szerokość chodnika w zależności od miejsca wynosi od 1,5 m do 4 m, szerokość ścieżki rowerowej od 2,30 do 2,50 m. Konstrukcja drogi ma grubość 90 cm - na dole wykonano 35 cm stabilizacji gruntu, wyżej 20 cm warstwy mrozoodpornej, potem położone są podbudowa z kruszywa łamanego, warstwa bitumiczna, warstwa wiążąca z betonu asfaltowego i warstwa ścieralna. Zastosowana nawierzchnia w żargonie drogowców uznawana jest za tzw. cichą, gdyż obniża hałas o 1 decybel. Na rondach konstrukcje zostały wzmocnione.

Przebudowa ul. Cieszyńskiej zakończona. Trwała 891 dni - 06.08.2021
Przebudowa ul. Cieszyńskiej zakończona. Trwała 891 dni - 06.08.2021 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UM w BB


- Zastosowane rozwiązania ocenią w przyszłości użytkownicy arterii, a czas zweryfikuje założenia planistyczne i projektowe, które legły u podstaw tego zamierzenia inwestycyjnego - podsumowuje dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej Wojciech Waluś. Rozbudowie tego odcinka drogi wojewódzkiej towarzyszyła niezbędna dla prawidłowej obsługi terenów przyległych rozbudowa dróg lokalnych, m.in. ul. Dzwonkowej, pozostałego odcinka ul. Międzyrzeckiej w jej starym przebiegu, drogi serwisowej - przedłużenia w kierunku ulicy Czesława Tańskiego czy ul. Słowiańskiej.

mp / bielsko.info, źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.